Marzec 1945

Marzec

Powołanie radzieckiej komendantury wojennej, której komendantem był pułkownik Paweł Gałkin. Powołał on na stanowisko burmistrza Jana Orbaczewskiego. któremu zlecił zorganizowanie tymczasowego Zarządu Miejskiego (składającego się jeszcze z Niemców). Zezwolił też na zorganizowanie Milicji Ochotniczej, której komendantem mianował Michała Łuczaka. Burmistrz oraz członkowie Zarządu i Milicji byli jedynie pomocnikami komendanta i wykonywali jego polecenia. Nie mieli żadnych uprawnień do wydawania samodzielnych zarządzeń.

14 środa

Rada Ministrów powzięła decyzję zorganizowania na Ziemiach Odzyskanych administracji polskiej. W skład Okręgu Pomorze Zachodnie weszły obszary należące w ostatnim niemieckim systemie administracyjnym do 2 prowincji : pomorskiej (Provinz Pommern) i Brandenburskiej (Provinz Brandenburg). Z prowincji brandenburskiej Polsce przypadła część rejencji frankfurckiej, z której do Okręgu Pomorze Zachodnie przyłączono w 1945 roku 2 powiaty: Chojna (niem. Konigsberg (Neumark) i Myślibórz (Soldin).

Author: RafS

W 2004 roku przyszło mu do głowy stworzyć Spacerkiem po Myśliborzu - efekty widzimy do dziś;-)

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kwiecień 1945

Kwiecień Funkcjonuje radziecki szpital polowy nr 2914 przydzielony do 1 Armii Wojska Polskiego. W szpitalu przebywali żołnierze radzieccy i polscy...

Zamknij