Podsumowanie III Warsztatów

Warsztaty odbyły się w dniach 9 – 11 czerwca 2006 roku, zrealizowano przyjęty plan warsztatów – wykonano 5 nurkowań grupowych, z podziałem na rejony:
Rejon 1 – Teren MOS Szkuner
Rejon 2 – Teren Plaży Miejskiej
Rejon 3 – Teren plaży osiedle XX-lecia
Rejon 4 – Ujście Rzeki Myśli
Rejon 5 – Teren WOPR
Rejon 6 – Jezioro Karskie Wielkie

Uczestnicy warsztatów:
OSP Myślibórz
OSP Dębno
Osrodek Szkolenia PSP Borne Sulinowo
OSP Borne Sulinowo
OSP Niechorze
Szkoła Nurkowania DIVE POINT Szczecin
Uczelniany Klub nurkowy Aqalitis Szczecin
SEG Waserrettung – Landkrais Oder SPRE Berlin
THW Soltau
THW Berlin

W Kulminacyjnym momencie to jest w dniu 10 czerwca nurkowało 48 osób. W wyniku akcji oczyszczania wydobyto z wody około 3,5 tony zanieczyszczeń – w tym złomu, odpadów szklanych , plastikowych i opon samochodowych.
Oprócz akcji oczyszczania dna jeziora w dniu 10 czerwca br. odbyła się zbiórka śmieci z linii brzegowej od Harcówki do Osiedla XX-lecia. W akcji tej uczestniczyło 85 uczniów szkoły podstawowej nr 2 i nr 3 w Myśliborzu zrzeszonej w kole LOP oraz wychowankowie Młodziezowego Ośrodka Wychowawczego w Renicach.
Po zakończeniu oczyszczania linii brzegowej zostały przeprowadzone pogadanki dla uczniów na temat:
1. Bezpieczeństwo korzystania z akwenów wodnych podczas wakacji – ratownik wopr Andrzej Sawicki
2. Sprzęt nurkowy, nurkowanie jako sport , rekreacja – Marcin Kaczmarek, Piotr Szol
3. Pokaz ryb żyjących w naszym jeziorze połączone z wykładem – Ichtiolog z Gospodarstwa Rolno –Rybackiego
4. Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej – Piotr Szol, Pogotowie Ratunkowe

Podsumowując warsztaty należy nadmienić, iż liczebność uczestników w stosunku do ubiegłego roku wzrosła, również ilość wydobytych odpadów była bardzo duża. Efekt ekologiczny w postaci dobrego wizerunku, jak również przyjaznego środowiska dla istot żyjących w naszym jeziorze na pewno zostanie zauważony. Jednoznacznie trzeba stwierdzić , że należy kontynuować co rocznie warsztaty , aby rozszerzać działania na większy obszar jeziora jak również inne akweny wodne naszego powiatu. Mamy nadzieję, że cykliczność warsztatów zostanie zachowana i w przyszłym roku zaprosimy nad nasze jezioro większe grono uczestników. Informacje na temat warsztatów ukażą się w magazynie NURKOWANIE.
Dzięki ofiarności sponsorów zdołaliśmy zorganizować warsztaty nurkowe, zaliczyć do nich należy Starostwo Powiatowe w Myśliborzu, Urząd Miasta I Gminy w Myśliborzu firmę: SAWMOT , AGNES, FOLTECH, BENZOL, EVI, PILAR, Gospodarstwo Rolno Rybackie Wełtyń, Stowarzyszenie z Biegiem Myśli, Prignitz Lipiany, Maldrobud.
Oprócz samych płetwonurków czynne uczestnictwo w postaci obsługi a więc odbierania od płetwonurków śmieci i wynoszenia ich do punktów zbiorczych, wykazali pracownicy MOS Szkuner, jak również funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu.
Każdy z uczestników warsztatów otrzymał pamiątkę w formie medalu okolicznościowego – Warsztaty pozwoliły również na wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami z różnych formacji, szkół nurkowych, i organizacji.
Podczas warsztatów odbyły się szkolenia dla uczestników – Udzielanie pierwszej pomocy, oraz wykład z Medycyny Nurkowej przeprowadzony przez Dariusza Piatruszkę.

Author: AndrzejS

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Warsztaty Płetwonurków

Podczas trwania III Miedzynarodowych warsztatów nurkowych przeprowadzono szkolenia z udzielania pierwszej pomocy dla uczestników warsztatów i dla grupy dzieci i...

Zamknij