Skąd pochodzi nazwa miasta

Przy lokacji miasto otrzymało nazwę Soldin (w dokumentach z lat 1260, 1281, 1309 pojawia się nazwa Soldine), którą niektórzy historycy uważali za niemiecką. Ponieważ przed lokacją istniał tutaj gród z osadą, musiał posiadać swoją nazwę, która nie zachowała się. Jednakże językoznawcy dowodzą, że tą pierwotną nazwą była właśnie zniekształcona przez Niemców nazwa Soldin. Wywodzi się ją z polskiego wyrazu „żłódź” tj. gołoledź (zamarzający deszcz). W dialektach pomorskich jest podobny wyraz „żeld”, „żołd”, który po pewnych przemianach przeszedł w „żołdyń”, z czego powstało zniemczone Soldin. Byłaby to nazwa topograficzna, odpowiadająca topografii miasta i okolicy (jeziora, bagniste i wodniste tereny).

Inne jest zdanie znanego językoznawcy, prof. Stanisława Rospond z Uniwersytetu Wrocławskiego, który próbuje rekonstruować prasłowiańskie pochodzenie wyrazu „Soldin” jako równoznaczny z wyrazem „Solno” od rdzenia Sol. Pierwotnie było to prawdopodobnie określenie Jeziora Myśliborskiego, a z chwilą, kiedy Niemcy już przed 1260 rokiem opanowali miasto i ziemię myśliborską, nazwę jeziora przenieśli również na miasto używając niemieckiej transkrypcji „Soldin”. Tuż po wojnie zaczęto się zastanawiać nad zmianą nazwy Soldin, która wydawała się zbyt niemiecką. Komisja Urzędu Rady Ministrów w 1945 roku zrezygnowała z literkowych rekonstrukcji i ustaliła urzędową nazwę Myślibórz, jako pochodną od staropolskiego imienia Myślibor (ten który obmyśla walkę), bardzo popularnego na Pomorzu. Za punkt wyjścia posłużył zapis z 1238 roku „Mezlibori” – nazwa grodu z okolicy Pyrzyc.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tajemniczym woju imieniem Myślibor, o którym legenda prawi, iż był założycielem Myśliborza,przeczytaj legendę rodu Myślibora.

Author: RafS

W 2004 roku przyszło mu do głowy stworzyć Spacerkiem po Myśliborzu - efekty widzimy do dziś;-)

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.