Ogłoszenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Myśliborzu
Posted By RafS on 15 mj. 2009 |
UWAGA – PSIE ODCHODY
W odchodach psich występuje wiele drobnoustrojów, które mogą być przyczyną groźnych chorób zakaźnych i pasożytniczych, m.in. takich jak:
Jersinioza – pałeczki Yersini umiejscawiają się w jelicie grubym i ślepym powodując zapalenie jelita cienkiego, okrężnicy z wodnistą biegunką, gorączką, bólem brzucha – objawy podobne do zapalenia wyrostka robaczkowego. Rezerwuarem zarazka są m.in. zwierzęta domowe: psy i koty. Nośnikiem zarazka jest żywność, woda i gleba zanieczyszczona odchodami zakażonych zwierząt. Droga szerzenia – poprzez przewód pokarmowy.Kampylobakterioza – zarazki Campylobacter po dostaniu się do organizmu powodują bóle głowy, mięśni, brzucha w okolicy pępkowej, podwyższoną temperaturę, nudności lub wymioty oraz biegunkę. Choroba szerzy się przez bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami, np. psami i kotami, a także zakażone produkty żywnościowe. Wrota zakażenia – przewód pokarmowy.Salmonella – objawy zakażenia to: kilkudniowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bóle brzucha, gorączka, biegunka, wymioty, odwodnienie. Pałeczki Salmonelli cechuje duża odporność na warunki zewnętrzne, w glebie mogą przeżyć kilka miesięcy. Źródłem zakażenia są zwierzęta, a zarazki dostają się przez przewód pokarmowy.Tasiemczyce – są to choroby inwazyjne przewodu pokarmowego wywołane przez grupę robaków płaskich (tasiemców). Objawy to ogólne osłabienie, bóle głowy, brzucha, biegunka, chudnięcie, wzmożone łaknienie, umiejscawianie się larw w organach wewnętrznych, , mózgu, mięśniach. Wrotami zakażenia jest przewód pokarmowy. Jest to choroba brudnych rąk – jaja przedostają się do organizmu za pośrednictwem skażonej jajami żywności, wody, gleby.Toksokaroza – inwazja narządów wewnętrznych człowieka, a w szczególności dzieci, przez larwy nicieni. Choroba występuje w postaci trzewnej (uszkodzenie wątroby, ogniskowe zapalenie płuc) oraz ocznej (umiejscowienie larwy w gałce ocznej). Przyczyną są larwy pospolitej glisty psiej i kociej. Źródłem zakażenia jest gleba, piaskownice, jarzyny i owoce skażone jajami glist. Dzieci ulegają zarażeniu w czasie zabaw w skażonym środowisku (gleba, piasek) Możliwe jest też bezpośrednie przeniesienie jaj w trakcie zabaw ze szczeniakami.Zachowanie podstawowych zasad higieny poprzez częste mycie rąk po kontakcie ze zwierzęciem, po zabawie w piaskownicy, na placu zabaw, itp. oraz dokładne mycie warzyw i owoców, a także dbałość o należyty stan sanitarny środowiska, są kluczowymi i skutecznymi elementami w zapobieganiu zakażeniami tymi drobnoustrojami.
Każdy właściciel, posiadacz psów i kotów powinien mieć świadomość zagrożeń wynikających z ich posiadania.
Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005r Nr 236 poz. 2008 z późn.zm.), do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe należy:
sprzątanie i usuwanie odchodów pozostawionych przez ich psy czy koty na
klatkach schodowych, chodnikach, alejach spacerowych, trawnikach, w miejscach
publicznych nie wprowadzanie psów na tereny placów zabaw, gier, piaskownic dla dzieci, plaż,
kąpielisk.Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 2 w/w ustawy, gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie, tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a od mieszkańców egzekwują zachowanie czystości i porządku w miejscach publicznych.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Myśliborzu
Dr n. med. Julian Witkowski
Related
Najnowsze komentarze