Likwidacja ostatniego mogielnika

Bomba ekologiczna rozbrojona! Mogilnik w Gminie Dębno został unieszkodliwiony

Mogilnik położony w lesie, pomiędzy miejscowościami  Dębno i Smolnica w gminie Dębno,  był składowiskiem niebezpiecznych odpadów  –  środków ochrony roślin, które były składowane w tym miejscu  w latach 70-tych i 80-tych  zeszłego stulecia. Stanowił on ogromne zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale również dla zdrowia i życia ludzkiego. Na podstawie badań terenowych   zlokalizowano  11 studni  betonowych  oraz jeden dół ziemny wypełniony pestycydami. Wszystkie studnie były wykonane z betonowych kręgów i posadowione ok. 2,5 metra poniżej poziomu terenu.  Każda studnia posiadała pokrywę jednak niektóre z nich były popękane i uszkodzone. Przed rozpoczęciem prac  obszar porośnięty był trawą a miejsce składowania nie wyróżniało się w terenie.  Mimo „niewinnego” wyglądu  mogilnik stanowił ogromne niebezpieczeństwo.

 

Widok mogilnika przed rozpoczęciem prac.

Widok mogilnika przed rozpoczęciem prac.

Był to ostatni mogilnik na terenie naszego powiatu. Jego usunięcie możliwe było dzięki  porozumieniu Starostwa Powiatowego w Myśliborzu oraz Urzędu Marszałkowskiego   Województwa Zachodniopomorskiego.  Prace zostały sfinansowane przez Narodowy fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Prace rekultywacyjne zostały zakończone przed wyznaczonym terminem, który przypadał na 29 lipca 2011r.

 

Odpady przygotowane do wywiezienia.

Odpady przygotowane do wywiezienia.

 

 

W związku z pracami związanymi z likwidacją mogilnika, które wykonała specjalistyczna firma z Niemiec,  wydobyto wszystkie przechowywane  tam środki ochrony roślin, które następnie zostały zapakowane do beczek i unieszkodliwione w spalarni odpadów.  Z tego  powodu, że studnie były źle zabezpieczone i nieszczelne zanieczyszczenia przedostały się jednak do gruntu i dlatego skażony grunt jak i beton ze studni został wydobyty i przekazany na składowisko odpadów niebezpiecznych. Powstała w ten sposób wolna przestrzeń w mogilniku została  wypełniona warstwą izolacyjną i dopełniona  czystym gruntem. Posadzone zostały też drzewa ,  aby przywrócić pierwotny stan terenu.

Widok po zakończeniu prac i przywróceniu terenu mogilnika do stanu pierwotnego

Widok po zakończeniu prac i przywróceniu terenu mogilnika do stanu pierwotnego

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Myśliborzu

Author: RafS

W 2004 roku przyszło mu do głowy stworzyć Spacerkiem po Myśliborzu - efekty widzimy do dziś;-)

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.