WARSZTATY PŁETWONURKÓW – NIGDY WIĘCEJ

Witam bardzo serdecznie wszystkich tych którzy do tej pory interesowali się czynnie warsztatami płetwonurków. Nie myślałem, że kiedykolwiek taki dzień jak dzisiaj nadejdzie, to właśnie w dniu dzisiejszym miały rozpocząć się jubileuszowe X Międzynarodowe Warsztaty Płetwonurków Myślibórz 2013, to te warsztaty miały zapoczątkować kolejne spotkania.

Z przykrością muszę zakomunikować , iż ta cykliczna impreza w tym roku się nie odbędzie – a co za tym idzie jest nieodwołalne przerwanie  ciągłości.

WARSZTATY PŁETWONURKÓW JUŻ NIGDY NIE ZAGOSZCZĄ W MYŚLIBORZU

 

Warsztaty po raz pierwszy zorganizowano w 2004 roku, uczestników było 30 , z każdym rokiem wzrastała liczba zainteresowanych czynnym uczestnictwem nie tylko płetwonurków ale i ludzi, którym zależało na czystości naszych akwenów. Kumulacją był rok 2010 w którym to liczba uczestników przekroczyła 130 osób. Był to sukces organizatorów, jak również ogromne wyzwanie – ponieważ trudności z pozyskaniem funduszy były niemałe, a do tego spięcie organizacyjne całości imprezy,  która już obejmowała wiele jezior powiatu myśliborskiego.

Jubileuszowe warsztaty były przygotowywane logistycznie od 2 lat, planowaliśmy zmienić troszkę ich postać, dodać wiele atrakcji, rozszerzyć obszar działania, a także doprowadzić do tego by przybywało uczestników – a więc rozszerzać bazę noclegową na inne miejscowości naszego powiatu. VIII(2011) i IX(2012) spotkania odbyły się w okrojonym składzie z powodu wycofania się z pomocy finansowej Starostwa Powiatowego i Gminy Myślibórz (które od samego początku wspierały naszą inicjatywę).

Dużą rolę we współfinansowaniu warsztatów odegrali myśliborscy przedsiębiorcy, którym jeszcze raz bardzo dziękujemy za wspieranie nas co roku. To dzięki tym podmiotom i uczestnikom warsztatów podjęto z dna jeziora myśliborskiego ponad 20 ton śmieci, złomu itp. To na warsztatach uczniowie szkół podstawowych uczestniczyli w sprzątaniu linii brzegowej jeziora, poznawali faunę i florę Jeziora Myśliborskiego poprzez ciekawe pogadanki z ichtiologiem, to tu byli informowani przez ratowników o prawidłowym bezpiecznym spędzaniu wakacji nad wodą. Również podczas warsztatów opanowywali umiejętności pierwszej pomocy. Odwiedzali nas również z wielką radością i uczestniczyli niepełnosprawni ze Środowiskowego Domu Samopomocy.

Było z nami wiele organizacji z całego kraju – Grupy wodno – nurkowe z Państwowych Straży Pożarnych, Ochotnicze Straże Pożarne, Kluby Nurkowe, Lekarze , Saperzy. Nie wiem czy udało by mi się dziś z pamięci wszystkich wspomnieć  – wymienię  tylko miejscowości  – Dębno, Niechorze, Łubowo, Borne Sulinowo, Kamień Pomorski, Szczecin, Olsztyn, Gdynia, Warszawa, Opole,  z zagranicy służby takie jak DLRG, Straż Pożarna, THW – z Berlina, Soltau, Potsdam, Neuchanderberg. To podczas warsztatów odbywały się zaawansowane ćwiczenia ratownicze i strażackie z udziałem najnowocześniejszego sprzętu, który dzięki prawidłowej współpracy ze służbami niemieckimi, był delegowany oficjalnie na warsztaty płetwonurków .

Organizatorami przez te wszystkie lata byli:

 • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu, 
 • Klub Nurkowy Aquatilis Szczecin,
 • MKS Szkuner Myślibórz,
 • Ochotnicza Straż Pożarna Myślibórz

W tym roku trud finansowy w całości przejęła Ochotnicza Straż Pożarna, decyzją zarządu postanowiono powstałe braki finansowe pokryć z własnych funduszy i wpłat uczestników. Plan obejmował 80 uczestników (płetwonurków) w tym 8 obcokrajowców. W szczegółowym planie ujęto 6 nurkowań.

Niestety okazało się, że nie będziemy mogli sprostać głównym celom, a więc nurkowaniom z powodu niedostatecznej ilości powietrza, a dokładniej sprężarek do ładowania butli, niestety w ostatniej chwili okazało się,  iż jeden z głównych  współorganizatorów wycofał się z dotychczas wnoszonego wkładu w organizację tego przedsięwzięcia.

Nie ukrywam, iż  uczestnicy i osoby zaangażowane w organizację czują ogromny niesmak i żal, iż taka impreza turystyczno-sportowo-ekologiczna przestała istnieć. Jest wiele miejsc w naszym kraju, które chciałyby szczycić się taką frekwencją płetwonurków, taką kumulacją dobrej roboty.

Ze Strażackim Pozdrowieniem Naczelnik OSP Myślibórz dh Andrzej Sawicki

Dziękuję za współpracę – Klubowi Nurkowemu Aquatilis, MKS Szkuner

Szkoda tylko, iż wszystkim współorganizatorom nie mogłem podziękować na oficjalnym zakończeniu warsztatów i w tym artykule. A szczególnie Komendantowi Powiatowemu PSP w Myśliborzu.

Author: AndrzejS

Share This Post On

2 komentarze

 1. Zabrzmiało to tak mniej więcej jak to: Ameryka po 11 września już nigdy nie będzie taka sama…?
  Zaraz mnie brzuch rozboli ale ze śmiechu.

  Post a Reply
  • Obyś się z tego śmiechu nie zes … ł!!!

   Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.