Luty 1945

2 piątek

Komunikat wojenny Naczelnego Dowództwa Armii Radzieckiej „Na północny wschód i na zachód od Frankfurtu nad Odra wojska radzieckie zajęły Ośno Lubuskie (Drossen) i Myślibórz (Soldin), oraz ponad 150 innych miejscowości, m.in. Staw (Staffelde),/…/” W tym dniu wojska radzieckie zajęły Nawrocko (Lieben- felde).

3 sobota

Wojska 2 Armii Pancernej gwardii I Frontu Białoruskiego zajęły m.in. następujące miejscowości: Pniów (Pinnow). Rów (Rufen) i Rościn (Rostin).

5 poniedziałek

Major niemieckiego Urzędu Ochrony D.von Kleist (który prawdopodobnie był odpowiedzialny za bezpieczeństwo mieszkańców miasta) zastrzelił żołnierza rosyjskiego, który stał na „straży” gwałcicieli jego żony i p.Knoll obecnej w mieszkaniu Kleistów.

5-6 poniedziałek wtorek

Aresztowanie przez Rosjan ok.160 chłopców i mężczyzn powyżej 60 lat. Byli przetrzymywani w garażu hotelu „Deutsches Haus” jako zakładnicy.

7 środa

Po odliczeniu 120 osób (lub 132 ), zakładników Rosjanie przewieźli na miejsce egzekucji na obecna ul. Celna koło hydroforni i tam rozstrzelali. Była to masowa egzekucja w odwecie za zastrzelenie żołnierza (oficera ?) rosyjskiego. Pozostałych (ok.40) popędzono pieszo do Gorzowa Wlkp. i wywieziono do ZSRR. Według innych relacji zwolniono.

Author: RafS

W 2004 roku przyszło mu do głowy stworzyć Spacerkiem po Myśliborzu - efekty widzimy do dziś;-)

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.