Klasztor dominikański

Zakon Dominikanów, którego głównym zadaniem było prowadzenie szkół, przybył do Myśliborza w roku 1275 i rozpoczął budowę kościoła i klasztoru. Potężny kompleks zabudowań znajdował się w południowej części miasta i ciągnął się aż po mury miejskie. W roku 1433 klasztor zniszczyli husyci, ale po kilku latach obiekty odbudowano. Mieściła się tutaj druga w Myśliborzu szkoła (obok starszej, tzw. katedralnej).

W pożarze w 1539 spłonęło całe miasto wraz z kolegiatą, ocalały jedynie zabudowania klasztoru. Dlatego klasztor przejął funkcje kościoła parafialnego i przez 53 lata były tu odprawiane Msze Święte.

Dominikanie działali w Myśliborzu do 1547 roku, w połowie XVI wieku po wprowadzeniu reformacji zabudowania klasztorne przejęli protestanci, użytkując je również dla celów szkolnych.

W czasie wojny trzydziestoletniej w 1635 roku runęło sklepienie kościoła, wówczas świątynię skrócono o 3 przęsła, dawniej miała długość 61-62m, a po skróceniu ok. 42m. Gruntowną przebudowę przeprowadzono w latach 1732-1738, wówczas część sklepień zastąpiono sufitami. Wtedy też wystawiono dzwonnicę. Dalsza przebudowa nastąpiła w latach 1927-1928. Od 1928 roku klasztor był siedzibą Muzeum Małej Ojczyzny, obecnie znajduje się tu Myśliborski Ośrodek Kultury.

Gmach dawnego kościoła jest interesujący tylko od zewnątrz. Wnętrze zostało bowiem na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowane, a obecnie mieści biura i salę teatralną MOKu. Na zewnątrz posiada on jednakże wielką wartość zabytkową i jest zaliczony do cenniejszych zabytków architektury polskiej. Świątynia jest orientowana, zbudowana z cegły, a ściany wzmocniono przyporami.

Najważniejszym fragmentem świątyni jest doskonale zachowany dwudzielny portal gotycki, zbudowany w drugiej połowie XIII wieku. Ościeża portalu są wielostopniowe, bogato profilowane i ozdabia je fryz ceglany. Z jednej strony elementem dekoracyjnym fryzu są liście i owoce winnej latorośli, a z drugiej – liście dębu. Fryz jest osadzony dość nisko, wyżej znajduje się łuk gotyku. W środku portalu dwa wejścia oraz na górze między nimi blenda, w formie okrągłego okna. Cały portal symbolizuje Chrystusa, liście winogron to symbol życia wiecznego, natomiast liście dębu to Słowo Boże. W rozecie dawniej znajdowała się postać Chrystusa na Sądzie Ostatecznym

Od zachodu wznosi się przy kościele dzwonnica konstrukcji ryglowej z XVIII wieku, dość typowa dla regionu myśliborskiego. Pomiędzy ciemniejszymi belkami znajdują się jaśniejsze pola tynku ozdabiającego wieżę.

Do świątyni od strony południowej przylega dawny klasztor. Dawniej zabudowania klasztorne tworzyły czworobok, zachowało się z nich tylko jedno skrzydło o planie prostokąta. Na parterze klasztoru cenne sklepienia: jedna z sal ma sklepienie kryształowe (wnęki w sklepieniu są w kształcie kryształów), druga natomiast posiada sklepienie krzyżowe z żebrami, wsparte na jednym filarze.

Author: RafS

W 2004 roku przyszło mu do głowy stworzyć Spacerkiem po Myśliborzu - efekty widzimy do dziś;-)

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Herb

Herbem Myśliborza jest czerwony orzeł na srebrnym polu tarczy herbowej. Głowę, ozdobioną złotą koroną, ma zwróconą w prawą stronę tarczy...

Zamknij